Funguje váš kolagen? Skrytá fakta, která to prozradí

Dokud ho máme dostatek, ani nás nenapadne si ho hlídat. Slovo kolagen začínáme skloňovat až s přibývajícím věkem. Málokdo ví, že ubývá už po dvacítce tempem asi jednoho procenta ročně. Do čtyřiceti až padesáti let jeho „produkce“ klesá o 25 % až 30 % oproti rané dospělosti. Mnoho problémů, které v tomto věku začínají, souvisí právě s jeho přirozeným poklesem. Některé příznaky vidíme pouhým okem, jiné zase cítíme doslova v kostech! Kolagen je totiž základní stavební bílkovinou v našem těle – pokožky, šlach i podpůrného systému. Čím nižší je jeho produkce, tím více se objevují nejen známé vrásky, ale i jiné zdravotní potíže. Kde všude se projeví nedostatek kolagenu?
Nedostatek kolagenu: Projevy na kůži, kostech, šlachách a chrupavkách
-
Kůže: Ztráta pružnosti a hydratace
Kolagen je hlavní stavební prvek pokožky, tvoří až 75 % její tkáně. Zajišťuje její pružnost, pevnost a hydrataci. S věkem se rovnováha mezi syntézou a rozkladem kolagenu narušuje, což vede ke ztenčení pokožky, ztrátě její struktury a hydratace. Výsledkem jsou neslavně známé vrásky, ochablost a mdlá pleť. Pokud si všimnete, že ztrácí mladistvý vzhled, už víte, proč se tak děje. -
Kosti: Křehkost a zvýšené riziko zlomenin
Kolagen tvoří i 90 % organické složky našich kostí. Kromě zajištění jejich struktury a pružnosti je zodpovědný také za ukotvení vápníku a dalších minerálů nezbytných pro pevnost kostí. Co se stane, když začne mizet? Kosti jsou křehčí a náchylnější ke zlomeninám, což zvyšuje riziko vzniku obávané osteoporózy. S tím je spojeno vyšší riziko zlomenin a další zdravotní komplikace. -
Šlachy: Oslabení síly a funkce
Šlachy představují tkáň, která spojuje svaly s kostmi, a jejich kontrakcemi umožňují přenos pohybu na kosti. Kolagen tvoří 85 % šlach, takže pokud se jeho obsah sníží, šlachy mají problém plnit svou funkci. To pocítí nejen sportovci, ale i méně aktivní lidé při běžných činnostech. Oslabení šlach vede ke snížení svalové síly, horší pohyblivosti,a dokonce i rovnováhy, což může vést k úrazům. -
Chrupavky: Nepohodlí v kloubech
Chrupavka je tkáň pokrývající konce kostí v kloubech a funguje jako tlumič nárazů. Kolagenová vlákna tvoří základní strukturu chrupavky a zajišťují, aby se kosti neotíraly o sebe. Když se kolagen v chrupavce ztrácí, pociťujete to jako nepohodlí a bolesti kloubů. Výsledkem je snížená pohyblivost, což obecně zdraví neprospívá.
Doplnit kolagen: Zaměřte se na peptidy
Naštěstí vůči přirozené ztrátě kolagenu nejsme zcela bezmocní. Věda pokročila a dnes zná několik způsobů, jak ho doplnit zvenčí, aby mohl dále plnit své funkce. Důležité však je pečlivě prozkoumat, který kolagen je nejlepší, a zvolit správnou formu. Ne každý doplněk stravy přináší stejné výsledky. V tomto ohledu je dobré si zapamatovat slovo „hydrolyzovaný“. Co to znamená?
„Hydrolyzovaný kolagen znamená, že je rozdělen na menší částice, tzv. peptidy. Tyto menší částice se mnohem snáze vstřebávají v trávicím systému a mohou se rychleji a efektivněji přenést do tkání, kde jsou potřeba. Na rozdíl od nativního kolagenu, který může mít nižší vstřebatelnost, protože jeho větší molekuly se hůře rozkládají a vstřebávají,“ vysvětluje Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře PharmaMKL.
Odbornice dále dodává, že peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin spojené peptidovými vazbami, hrající klíčovou roli v různých biologických procesech, včetně buněčné signalizace, regulace imunitního systému a metabolismu. Vědecké studie ukazují, že kolagenové peptidy nabízejí vysokou biologickou dostupnost, tedy se efektivně dostávají do krevního oběhu a transportují se do cílových tkání těla, a také vysokou bioaktivitu, která stimuluje syntézu a reorganizaci nových kolagenových vláken v různých tkáních.
„Díky své vysoké vstřebatelnosti a biologické dostupnosti dokáže peptidový kolagen Optimal Plus F - PRO Collagen účinně zasáhnout místa, kde je nedostatek kolagenu, jako jsou klouby, svaly a pokožka. Podporuje také tvorbu vlastního kolagenu v těle, čímž zvyšuje jeho účinnost. Vzhledem k vysoké absorpci a schopnosti rychle se dostat do tkání může peptidový kolagen vykazovat účinky relativně rychle,“ doplňuje odbornice.
Kolagen v kombinaci s jinými látkami: Zinek, měď, kyselina listová a hyaluronová
Tento doplněk je zároveň obohacen o minerály a kyselinu hyaluronovou, která je známá svou schopností vázat velké množství vody – až 1000násobek své hmotnosti. Tato vlastnost jí umožňuje udržovat hydrataci pokožky a pojivových tkání, čímž spolupracuje s kolagenem na zlepšení funkčnosti a účinků. I když kyselina hyaluronová a kolagen plní v těle odlišné úkoly, jejich vzájemná interakce podporuje zdraví pokožky, kloubů a tkání.
S jakými dalšími složkami se vyplatí kolagen kombinovat, aby fungoval co nejlépe? Například zinek je nezbytný pro syntézu kolagenu a chrání ho před poškozením, zatímco měď přispívá ke stabilitě kolagenových vláken a podporuje správnou strukturu tkání. Důležitou roli hraje i kyselina listová (folát), i když nepřímo. Je nezbytná pro zdravé buněčné funkce a syntézu DNA, což ovlivňuje obnovu a regeneraci tkání, včetně těch, které potřebují kolagen.
„Ať už je vám 25 nebo 75 let, jste aktivní ve sportech nebo jednoduše pracujete na udržení každodenního pohybu procházkami se psem nebo v parku, potřebujete dobře fungující pohybový aparát,“ uzavírá Katarína Demetriou s tím, že dostatek kolagenu v těle zdaleka není jen otázkou vzhledu.