Jak pomoc dětské imunitě?
Imunita je nesmírně složitý komplex živých organismů sídlících v různých částech lidského těla. Pro lepší pochopení procesů, které se v rámci imunity odehrávají v těle dítěte, stačí vědět, že existuje specifická a nespecifická imunita.
Nespecifická imunita je vrozená. Je jednou z prvních obranných linií a jejím úkolem je identifikovat a zaútočit na nepřátelské mikroby (bakterie, plísně, viry), které se dostaly do těla.
Děti, které se narodily přirozeně, mají vrozenou imunitu (nespecifickou) silnější. Průchodem přes porodní cesty totiž dochází k přirozenému přenosu střevní mikroflóry z matky na dítě. Novorozenec tak přijme protilátky, které ho chrání před škodlivými mikroorganismy, ale zároveň se jeho imunita postupně učí reagovat na další a další podněty. Děti narozené císařským řezem mají zpočátku oslabenou imunitu, ale i ta může být časem plně zralá a funkční.
Imunita potřebuje stimuly
Imunita dozrává učením se. Imunitní systém dítěte vyhodnocuje od jeho narození každou jednotlivou látku, se kterou se dostane do kontaktu prostřednictvím stravy, přes dýchací cesty, pokožku. Rozlišuje, jestli je pro tělo prospěšná, neutrální nebo potenciálně riziková. A podle toho reaguje.
Zralou imunitu má dítě až ve věku přibližně 14 let. Do té doby se učí rozeznávat a reagovat na velké množství podnětů. Problematické bývají především první měsíce, kdy dítě nastoupí do kolektivu. Obranný systém organismu se tehdy sice učí, ale zároveň je imunita oslabená. Především po nemoci a po užívání antibiotik.
Riziko nemoci a dočasné oslabení imunity však není důvodem, abych dítě do kolektivu nedávali. Naopak, je to velmi cenné místo, kde se jeho imunita posiluje. A navíc jí mohou rodiče pomáhat.
Oslabená imunita po užívání antibiotik
Antibiotická léčba se dnes dětem ordinuje opravdu jen výjimečně, když je to nevyhnutelné, přednost dostávají lokální kapky před širokospektrálními léky. Mnoho rodičů se obává, že antibiotika zničí dítěti játra, zuby nebo ho jinak poškodí. Nestane se tak, pokud v době nemoci nebudou léky nadužívané.
Pokud je nevyhnutelné podávat antibiotika a léky proti horečce, je potřeba podívat i kvalitní probiotika, které pomohou chránit trávicí trakt – jelikož tam je hlavní centrum imunity.
Pro budování silnější imunity u dítěte je důležitý dostatečný spánek, přiměřený pohyb, přiměřené oblékání (ne zabalování a přehřívání dítěte), pobyt na vzduchu (klidně za každého počasí), ale i psychohygiena a správné stravování.
Ale jsou vitamíny, minerály, stopové prvky a jiné látky, které imunita potřebuje, ale organismus je vyrobit neumí, případně je jejich příjem ze stravy nemožný nebo nedostatečný. Tehdy je potřeba dopřát je ve formě výživových doplňků. Vhodnou podporou imunity oslabené nemocí, stresem nebo jiným druhem přetížení jsou beta glukany. Podporují především nespecifickou imunitu.
Slabá imunita kvůli problémům se stravou
V období častých nemocí nebo pokud dítě němá pestrou stravu, nebo často odmítá jídlo, dokáže jíst jen několik málo druhů jídel nebo má ze zdravotních důvodů nařízenou specifickou dietu, může užívat multivitaminy ve formě sirupu.
„Pro dětský věk jsou ideální fytoterapeutické preparáty, teda ty, které jsou vyrobené z výtažků z rostlin. Správné fungování imunity podporuje například kombinace extraktu z pšeničných klíčků, z kořene mrkve, z plodu šípků s koncentrovanou jablečnou šťávou,“ objasnila Katarína Demetriou z laboratoře Pharma MKL.
Sirup z rostlinných výtažků je možné přidat do jídla nebo nápoje, i když jeho chuť je většinou příjemná. U fytoterapeutických sirupů je potřeba si dávat pozor na dobu spotřeby. Jelikož jde o přírodní produkty bez konzervantů, po otevření je většinou potřeba spotřebovat je do několika týdnů.
Důležité jsou i další látky, které buď podporují tvorbu a rozmnožování tzv. dobrých bakterií ve střevech (střevní flóra) nebo jim dodávají energii. Ve stravě dítěte by proto neměli chybět zakysané mléčné výrobky (živý jogurt, kefír, zakysané mléko) či nakládané zelí. Užitečná je i vláknina. Naopak střevní flóře neprospívá nadměrný příjem tuků.