Jak souvisí pátá nemoc a oslabená imunita u dětí?

Největší riziko výskytu páté nemoci u dětí je na jaře, v době, kdy je imunita dětí oslabená chladem. První projevy páté nemoci jsou kašlání, kýchání a výtok z nosu. V tomto stádiu je pacient nejvíce infekční.

Pátá nemoc má tyto příznaky

K projevům podobným rýmě se následně přidá zvýšená teplota, únava, bolesti svalů a kloubů. Většinou jsou už tyto těžkosti na ústupu, pak se udělá vyrážka na tvářích nebo vyrážka okolo úst – typické příznaky páté nemoci.  

V tomto období už pacient není infekční, ale potřebuje klidový režim a velmi důležitá je péče o červenou vyrážku.

Inkubační doba páté nemoci u dětí se uvádí od 4 do 21 dní. Přenáší se kapénkami vzduchu infikovanými nakaženým, který kašle a kýchá.

Léčba páté nemoci

Jelikož je pátá nemoc virové onemocnění způsobené parvovirusem B-19, léčba je většinou symptomatická.

Důležité je podávat léky na tlumení horečky, preparáty na zmírnění kašle a ulehčení vykašlávání hlenů a antihistaminika na zmírnění svědění vyrážky.

Červená vyrážka se většinou začne objevovat na tvářích, může se však postupně objevit i na dalších částech těla. Červená vyrážka kolem úst, na rukách, nohách či trupu svědí.  

Její stav se může zhoršit po kontaktu s vodou nebo vlivem slunečního záření. Proto bychom dítě s pátou nemocí neměli minimálně 4 až 10 dní vystavovat slunečnímu záření a pokožku nedráždit sprchováním nebo koupání.

Důležitý je dostatečný pitný režim a odpočinek.

U dětí bývá průběh páté nemoci většinou bez komplikací a výsledkem je doživotní imunita vůči parvovirusu B-19, komplikace mohou nastat u těhotných žen a u dospělých i dětí s oslabenou imunitou.

Prevence páté nemoci

Proti páté nemoci neexistuje očkování. Jedinou prevencí je vyhýbat se kontaktu s infekčním pacientem a posilování imunity.

Všechny potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky na přírodní bázi najdete například v sirupu IMMUNO BIMBI. „Sirup s výtažkem z plodů šípku, sibiřského ženšenu či kořene kozince podporuje oslabenou imunitu a pomáhá i proti únavě a vyčerpání. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, ale i vitamín E a vitamín D. Doporučuji ho užívat nejen v době nemoci, ale ideálně preventivně, aby nedošlo k oslabení imunity,“ řekla Katarína Demetriou z farmakologické laboratoře Pharma MKL.

Oslabená imunita se dá dále posilovat dostatečným spánkovým režimem, otužováním (pobyt na vzduchu, přiměřené oblečení), přiměřeným pohybem a psycho hygienou.