Kosmetika může i škodit, na tyto chemické látky si dejte pozor.

Slovní spojení „chemické látky“ v kosmetice sice zavání problémem, respektive něčím umělým. Pravda však je, že každý jeden kosmetický přípravek, každý lék, léčivo či dokonce potravina jsou ve své podstatě různými způsoby namíchané chemické látky.  

Každý druh kosmetiky se dá pomyslně rozebrat na jednotlivé soli, kyseliny, emulgátory a podobně. Problém nastává, pokud jde o uměle vytvořené chemické látky, které nahrazují drahé přírodní složky, ale stejně jako výtažky z rostlin zabezpečují například konzistenci, texturu, vůni, stabilitu a další žádoucí vlastnosti kosmetiky.

 

Umělé je umělé

Není týdne, aby se v médiích neobjevily zprávy o tom, že výrobce stahuje z trhu nějaký šampón, tuhé mýdlo, parfém nebo dezinfekci na ruce, protože se v nich našly nebezpečné chemické látky. Neděje se to jen u výrobců neznámých značek, ale i takových, které bychom podle reklamních spotů považovali za opravdu bezpečné, ekologické a kvalitní.

Věc se má však tak, že mnohé chemické látky používané v kosmetice se teprve zkoumají. Jiné jsou prozkoumané a je dovolené je používat v určitém množství, které se považuje za bezpečné. To bezpečné množství je však obsaženo v jednom kosmetickém výrobku. Pokud denně používáme sprchový gel, pleťovou vodu, sérum na pleť, krém na obličej a mejkap, obsah těchto látek se sčítá.

Výsledkem proto nemusí být zdraví a krása, ale, naopak, nepatrné, ale nepřetržité zásadní poškozování pokožky a dalších vrstev kůže.

 

Jak si vybrat kosmetiku

Více pozornosti než reklamě a ceně je potřeba věnovat výběru kosmetiky a jejímu složení. Uznáváme, že je otravné číst ty malá písmena na zadní straně obalu, ale právě tam je ukrytá pravda.

Mezi látky, na které si je třeba dávat pozor, patří například:

  • parabeny – chemické konzervanty, které mohou způsobovat podráždění až alergii
  • BHA (butylhydroxyanisol) – konzervant, karcinogen, způsobuje poruchy štítné žlázy, změny na úrovni buněk, alergie
  • PEG (polyethylenglykol) – dráždí pokožku, oči, má vliv na plodnost
  • DMDM hydantoin – konzervant způsobující podráždění, alergické reakce, svědění a pálení kůže
  • umělé vůně a aroma

„Sázkou na jistotu je přírodní kosmetika, která je sice dražší – protože vypěstovat a pečlivě zpracovat rostlinu je časově, energeticky i finančně náročnější než vyrobit jejich umělou náhradu, ale máte jistotu, že neobsahuje ropu, parabeny či propylenglykol,“ říká Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře Pharma MKL.

 

Antiaging riziko

Nejen sprchové gely či šampóny, ale i pleťová kosmetika, která má zabránit předčasnému stárnutí, často obsahuje nebezpečné nebo minimálně diskutabilní chemické látky. A přitom je možná i jiná cesta. Přírodní a zároveň účinná.

Příkladem je denní krém na obličej Collagenat, který obsahuje hydrolyzovaný bioaktivní (živý) mořský kolagen ve formě peptidů, kyselinu hyaluronovou s nízkou hmotností a peptidy napodobující botox.

Peptidy jsou molekuly takové velikosti, že dokážou reálně pronikat do pokožky, kde funkčně působí – hydratují, vyhlazují jemné vrásky, podporují regeneraci pokožky a chrání ji před vnějšími vlivy.

Tento krém na obličej dále obsahuje výtažek z plesnivce alpského s vysokým obsahem kyseliny leontopodové (liftingový, antioxidační a antiagingový účinek), šípkový olej a vitamín A přírodního původu.

„Kvalitní péče o pleť bezpečnou přírodní kosmetikou se nedá dosáhnout bez toho, abychom se nezajímaly o složení kosmetiky a nevzdělávali se v tom, co pleti škodí a co prospívá. Myslíme na to, že ne všechno, co slyšíme v reklamě, je opravdu pravda,“ konstatovala na závěr K. Demetriou.