Kyselina hyaluronová na pití a její blahodárné účinky na organismus
Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka. S věkem jí však v našem těle ubývá. Pleť vadne, vysychá a, co je ještě horší, začínají nás pronásledovat bolesti kloubů a svalů.
Podle některých studií kolem 40. roku života se vlastní produkce kyseliny hyaluronové snižuje a její obsah se v těle redukuje až o polovinu. Po 60. roce života je vlastní produkce již natolik nízká, že v těle zbývá pouze přibližně deset procent z původního množství. Proto bychom si měli dávat pozor a začít ji přijímat z externích zdrojů.
Kde všude se nachází kyselina hyaluronová
Vznik kyseliny hyaluronové zapříčiňují enzymy uvnitř našich buněk a přes buněčnou membránu postupně proniká do mezibuněčného prostoru. "Přibližně 55% z celkového množství kyseliny hyaluronové v organismu se nachází v pokožce. Dále se nachází se v sliznicích, chrupavce, sklivci oka, pupeční šňůře či synoviální tekutině, v tzv. kloubním mazu. Významné množství kyseliny hyaluronové obsahují i plíce, ledviny, svaly a mozek ", říká MUDr. I. Húšťová. Životnost však kyseliny hyaluronové v organismu je velmi krátká, téměř dvě třetiny z množství, které si tělo samo vyprodukuje, se spotřebuje prakticky během jednoho dne.
Účinky kyseliny hyaluronové na pleť
Pro zachování vitální mladé pokožky bez zbytečných vrásek je nutná její péči zejména zevnitř. Dosáhnout to možná není tak těžké, pokud víte, co dokáže udělat malý velký zázrak - Hyalurmed čirá kyselina hyaluronová na pití. Velmi důležitou roli má při hojení ran a novotvorbě buněk, čímž poskytuje protistárnoucí a omlazující účinek. Se svým analgetickým a protizánětlivým účinkem navíc zlepšuje stav pleti po akné a vyhlazuje ji. V kombinaci s tekutým kolagenem ve formě peptidů podporuje její hydrataci, pevnost a pružnost, a proto se často využívá v estetické medicíně jako omlazující prostředek.
Kyselina hyaluronová proti bolestem kloubů. Užívání Hyalurmedu pomáhá i při bolesti opotřebovaných kloubů a vrací do nich život zevnitř. Hraje důležitou roli při transportu výživných látek a díky své molekulární struktuře váže vodu a získává gelovou konzistenci. Je schopná vodu absorbovat, udržet a uvolňovat podle potřeb organismu. Má i ochrannou funkci proti bakteriím, virům a cizorodým látkám, čímž dočasně zabraňuje proniknout dovnitř buňky. "Díky svým antioxidačním vlastnostem odstraňuje odpadní produkty z kloubního pouzdra a je zdrojem živin pro buňky chrupavky", říká MUDr. I. Húšťová.