Letní sporty a zdravé klouby: Proč je kolagen klíčový?

Při každém sportu se kromě svalů a srdce zatěžují také klouby. Nejvíce trpí ty, které nesou naši váhu – klouby v kotnících, kolenou a páteř, zejména její křížová část. Na zatížení kloubů při sportu má vliv několik faktorů včetně stavu chodidel, obuvi a povrchu, na kterém sportujeme.

 

Sporty, které kloubům neublíží

Pokud chcete být aktivní a zároveň šetřit klouby, odborníci doporučují chůzi ve vodě. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a ve vodě jsou klouby odlehčeny, což umožňuje spálit více kalorií bez nadměrné zátěže. Pokud voda není dostupná, je chůze vždy lepší volba než běh, zejména na měkkém povrchu. Důležitá je vhodná obuv a správné držení těla. Použití holí na nordic walking může pomoci procvičit více svalů a podpořit správné držení páteře.

Plavání je další vynikající aktivitou, při které klouby nohou netrpí. Aby se předešlo problémům s páteří, je důležité plavat správně nebo si dělat přestávky při plavání delších úseků. Cyklistika je také šetrná ke kloubům, pokud se to nepřehání s počtem kilometrů a výškovými rozdíly.

 

Sporty, které kloubům škodí

Každým otřesem při dopadu nohy na tvrdý povrch se klouby postupně poškozují. Proto je důležité starat se o správnou výživu kloubů. Klouby potřebují kolagen, který zpevňuje a regeneruje tkáně, ale s věkem ho máme stále méně. Kolagen se dá doplňovat v různých formách, přičemž nejúčinnější je bioaktivní kolagen v tekuté formě, který tělo nejlépe vstřebá a využije.

„Je to proto, že v této formě ho tělo dokáže nejlépe vstřebat, a tedy i nejlépe využít,“ vysvětluje Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL. Kromě toho, že kolagen v tekuté formě, jakým je například Optimal Plus F – PRO, tělo v maximální možné míře využije, také jeho účinek je dlouhodobý a projeví se i na zlepšeném stavu pokožky, vlasů či nehtů. Takže nejen zevnitř, ale i zvenčí.

 

Vitamín C jako pomocník

Vstřebávání kolagenu podporuje vitamín C, který najdeme v množství letního ovoce a zeleniny, jako jsou bobulové ovoce, červená paprika a brokolice. Pro zdravé klouby by v jídelníčku neměly chybět mořské ryby, přiměřené množství červeného masa, sýry a vlašské ořechy. Kolagen se nejlépe užívá večer před spaním, a pokud obsahuje i vitamín C, jeho účinek je ještě lepší.

„Protože výzkumy potvrdily i to, že kolagen v tekuté formě je nejúčinnější, když se užívá večer před spaním a obsah vitamínu C pomáhá jeho vstřebávání,“ uzavírá K. Demetriou z Pharma MKL.