Proč je kolagen důležitý pro muže?

Přírodní kolagen

Kolagen je bílkovina, která vyplňuje veškeré prostory mezi buňkami a funguje v podstatě jako elastické lepidlo. Pochopitelně, pokud je lepidla někde málo, začínají problémy.

Vědci se desetiletí snažili najít ideální přírodní zdroj kolagenu, který by po všech stránkách dokonale nahradil ubývající lidský kolagen. Získávali ho různými způsoby, například extrahováním z hovězí kůže. Tato metoda však způsobovala poškození kolagenu, nebo tedy biologicky aktivní a nechoval se jako „živý“ kolagen. Využívá se na kosmetické aplikace, ale nenahrazuje ubývající kolagen v mezibuněčných prostorách.

Změna nastala téměř před 50 lety, když vědci extrahovali kolagen z kostí mořských ryb. Podařilo se jim to metodou, které se říká hydrolyzace. Kolagen zůstal nepoškozený, tedy biologicky aktivní. Je téměř identický jako kolagen v těle savců. Pokud se do lidského těla dostane perorálně (vypije se) nebo injekčně, je to dokonalý suplement lidského kolagenu.

„Doporučuji pravidelně užívat bioaktivní kolagen v tekuté formě. Naše výzkumy dokázali, že nejúčinnější je, pokud se užívá večer. Díky tomu, že se dá pít, se ho do organismu vstřebá největší množství a peptidy kolagenu se dostanou všude tam, kde je tělo potřebuje,“ vysvětlila Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Bohužel konzumace mořských ryb nezajistí tělu dostatek přírodního kolagenu, protože ten se nachází především v částech, které nejí ani nejtvrdší chlap – v kostech, chrupavkách, v šupinách a v ploutvích. Kolagen ve stravě je fajn, ale nikdy ho z ní do těla nedostaneme v takovém množství, kvalitě a stavu v jakém je potřeba. 

Kolagen nepomáhá mužům jen s bolestí

Desítky výzkumů a studií potvrdily, že účinky perorální suplementace kolagenu se projeví už v průběhu několika dní až týdnů, pokud se užívá pravidelně. Kolagen přitom působí zevnitř směrem ven.

Z přírodního kolagenu na pití mají prospěch mužské svaly, které se díky této bílkovině dobře a rychle regenerují (důležité při trénincích) a kromě toho se zvyšuje svalová hmota. To je žádoucí nejen u aktivních či rekreačních sportovců, ale i u starších pánů, kterým svalová hmota ubývá.

Dostatek kolagenu zmírňuje bolesti kloubů, bolesti v oblasti kříže a kolen a pomáhá zlepšovat jejich hybnost. Přírodní kolagen působí i na pružnost kůže, která je u mužů nižší než u žen. Zevnitř zase pomáhá udržovat dobrou pružnost tepen, takže přispívá k prevenci častého mužského problému – infarktu a srdečně-cévním onemocněním.

Mýty o kolagenu

Kolagen se v našich představách spojuje především se ženami, které chtějí vypadat dobře a bojují s časem. Ve skutečnosti je kolagen nesmírně důležitý pro každého aktivního člověka po třicítce.

To, jestli má dostatek nebo nedostatek se projevuje na stavu pokožky, vlasů, kloubů i svalů.

Kolagen ze stravy s přibývajícím věkem člověku nestačí. Z potravin totiž člověk dokáže přijmout přibližně jen 1 % látek, které pomáhají organismu tvořit vlastní kolagen. Po třicítce přitom klesá jeho produkce téměř o polovinu. Potřeba kolagenu však zůstává vysoká.

Dalším mýtem je představa, že tělo zásobíme kolagenem tehdy, když si dopřejeme silný hovězí vývar nebo huspeninu. Molekula tohoto kolagenu je však příliš velká na to, aby se přes střevo vstřebala do organismu. A tak jen projde trávicím traktem bez toho, aby udělal očekávanou službu.

Proto má nejlepší kolagen na trhu formu peptidů a dá se pít. Tehdy se přes tenké střevo vstřebává do krevního oběhu a krví se kolagenové peptidy distribuují dál do těla včetně kůže. Celý proces urychluje dostatek vitamínu C.