První pomoc na dráždivý kašel

Kašel není nemoc, je to projev, příznak a v první řadě je to ochranný reflex organismu. Vykašláváním se tělo snaží zbavit něčeho, co v dýchacích cestách překáží. Může jít o podráždění například vzduchem (kouř, prach), jídlem nebo předmětem, ale nejčastěji je kašel příznakem nemoci – infekce horních cest dýchacích.

Covidové období nás naučilo, že s nudlí a kašlem se k lékaři nechodí, ale že kašel je potřeba i tak řešit. První, na co se lékař na telefonu nebo lékárník zeptá, je durh kašle. Je to suchý kašel? Kašel s hleny? Je intenzivní a dráždivý? Je kašel dlouhodobý?

Jak vzniká kašel

Každá nemoc/infekce se projevuje jiným druhem kašle a hlenů. A dokonce se i jejich podoba v průběhu onemocnění mění. Právě proto lékař nebo lékárník potřebují vědět o jaký druh kašle se jedná. Podle toho se nastaví léčba.

U dětí rozeznáváme především suchý kašel (dráždivý, neproduktivní), vlhký kašel (s vykašláváním hlenu) a štěkavý kašel (laryngitida).

Vždy, když se podráždí receptory ve sliznici dýchacích cest (od hrtanu až po průdušky), organismus se začne bránit kašlem. Chce se tak zbavit cizích látek, těles nebo jiné příčiny dráždění. Obdobné receptory se nacházejí i na vnějším a vnitřním uchu, ve vedlejších dutinách, v jícnu, osrdečníku a pohrudnici.

Podráždění se zpracuje v míše, odkud jsou impulzy vedené nervy do hrtanu a dýchacích svalů. Po impulzu se rychle nadýchneme a několikrát za sebou prudce vydýchneme. A to je kašel. Někdy ho umíme do jisté míry ovládat vůlí a jindy to nejde. Děti kašel většinou ovládat neumí a rodiče se trápí, jak jim pomoct.

Suchý kašel u dětí

Suchý kašel je pro děti velmi vyčerpávající. Tělíčko je stále nutí kašlat, ale kašel nepřináší úlevu. Je to suchý kašel, bez hlenů. Pokud trvá dva-tři dny a dítě přitom bolí za hrudní kostí, může jít o infekční nebo bakteriální zánět dýchacích cest. Po třech dnech se začnou tvořit hleny a změní se na produktivní kašel.

Pomáhají kapky a sirupy, které dokážou zmírnit podráždění a zatočit s původcem infekce.

Dobrý sirup na suchý kašel obsahuje zvlhčující látky, které ulevují od suchého dráždivého kašle. Úleva přichází i když se v epitely na povrchu sliznic zvýší množství hlenu (jako reakce na viry, bakterie nebo jiné dráždivé látky).

Pokud suchý kašel nepřejde po pár dnech do vlhkého, produktivního kašle s hleny, může jít o příznak onemocnění srdce, bronchiální astma, refluxní nemoci žaludku, zánětu pohrudnice nebo covidu.

Kašel s hleny

Vlhký kašel, při kterém dítě vykašlává hleny, je pro organismus úlevou a nedoporučuje se ho tlumit. Důležitý je dostatečný přísun tekutin, pokud je to možné, tak klid na lůžku.

Velmi důležité je důkladné se zbavování hlenů z nosu. Hleny pomáhají vypořádat se s patogeny, ale jejich hromadění způsobuje horší průchodnost dýchacích cest. U menších dětí pomáhá při hygieně nosu odsávačka, větší by už měly umět smrkat samy.  

Onemocnění, způsobující kašel s hlen, se může komplikovat zánětem průdušek nebo zápalem plic, které se často projevují velmi produktivním kašlem.

Nejlepší sirup na kašel

Na oba druhy kašle, tedy na suchý kašel i na kašel s hleny pomáhá dětský sirup BRONCAMIL. „Je to bylinný sirup na suchý a produktivní kašel, který dětem pomáhá při onemocnění dýchacích cest, při rýmě, katarech, bolestech krku a při prochladnutí. Obsahuje éterické oleje a výtažky z bylin jako jsou grindélie a jitrocel, které mají příznivý vliv na dýchací systém, či slaměnka, borovice a tymián, které zase pomáhají sliznici nosu a krku,“ doporučuje Katarína Demetriou z farmaceutické laboratoře Pharma MKL.

Proč je to nejlepší sirup pro děti na kašel? Protože je to čistě přírodní produkt, obsahuje jen výtažky z rostlin, dětem velmi chutná a není problém při dlouhodobém užívání.  

„Dětem se se sirupem Broncamil určitě rychle uleví, a tím se uleví i rodičům, je to ověřené v praxi,“ uzavírá K Demetriou.