Stres poznáte na obličeji. Pokud žijete či pracujete pod tlakem, projeví se to i na pleti.

Když jste ve stresu, na pleti se může objevovat akné, rosacea či ekzémy. Ptáte se, jak je to možné? Stres totiž na pleť působí mnohými způsoby. Stres je jednoduše univerzální spouštěč jakékoliv „neplechy,“ ke které má naše kůže tendenci. A zhoršuje samozřejmě problémy, kterými už trpíme. Může též z naší relativně normální pleti udělat pleť citlivou. Jak se projevuje stres na pokožce? Jeho následky mohou být zřetelné více způsoby.

Vystresovaná pleť

Obličej vystresovaného člověka poznáte už na první pohled. Prozradí ji především tyto znaky:

  • Kruhy pod očima. Protože vystresovaný člověk většinou málo spí, a tak výsledkem je povadnutá pleť, oteklá oční víčka a nevzhledné tmavé kruhy pod očima.
  • Suchá až šupinatá pleť. Nervózní člověk často zapomíná na správný pitný režim. I vy se ve stresu nadměrně nalíváte kávou? Ta může způsobit dehydrataci, která se projeví okamžitě na pleti. Výsledkem je vysušená, až šupinatá flekatá pleť.
  • Akné, vyrážky, kožní onemocnění. Pod vlivem stresu se vylučuje stresový hormon kortizol. A ten způsobuje všechny problémy. Kromě jiných i narušení střevní mikroflóry a s tím související tvorbu akné a různých kožních chorob. Ze stresu může dokonce objevit i lupénka či psoriáza.
  • Vrásky. Určitě si to uvědomujete i vy. Ve stresu má člověk tendenci zatínat zuby, mračit se, jednoduše mít napjatou tvář a nepřirozený výraz. Pokud nejste uvolněný, není uvolněná ani pokožka. Výsledkem jsou různé vrásky a rýhy na obličeji.

Finty, které pomohou

I když by nejjednodušším řešením bylo eliminovat nervozitu a stres, ne vždy je to možné a určitě se to jednoduše říká a hůř koná. Pokud ale víte, že je před vámi náročné období, například v práci, je dobré pleť na zátěž v podobě stresu připravit. Zkuste tyto tři jednoduché tipy od odbornice na krásu.  

  1. „Existuje takové nepsané pravidlo, že stresovanou pleť netřeba ještě víc zatěžovat. Je potřeba si zvolit produkty, které pleť jemně ošetřují a nezatěžují zbytečným obsahem chemie,“ vysvětlila Katarína Demetriou z Pharma MKL.
  2. Vrásky okolo očí jsou rozhodně ty nejvíc viditelné a doslova do očí bijící. Zkuste se proto na ně zaměřit a věnujte jim důkladnou péči ale i prevenci v podobě krémů. „Kvalitnější krémy na oči by měly obsahovat co nejvíc přírodních složek. Pokud máte citlivou pleť, dbejte na to, aby krém neobsahoval parfémy a konzervační látky, které mohou pleť podráždit. Naopak, dobrý oční krém obsahuje složky jako kofein, aloe či kyselinu hyaluronovou,“ zdůraznila Demetriou.
  3. Jednou z drobných změn s výraznými výsledky může být i technika nanášení kosmetiky. Místo běžného roztírání zkuste přípravky jemně vklepávat do pleti. Tato metoda poskytuje obličeji příjemnou masáž a zlepšuje prokrvení pokožky.