Tipy a triky na dobrý spánek dětí

Spánek je pro každého člověka bez ohledu na věk mimořádně důležitý. Když ale do rodiny přibyde miminko, rodiče obvykle musí na dobrý spánek zapomenout. Dítě se hlásí o slovo i tehdy, kdy by rodiče spali. K ruce musí být zejména máma. Dítě potřebuje nakrmit, přebalit, pomazlit a ještě asi miliardu věcí, které se máma snaží zjistit způsobem pokus – omyl.

Přináší to stres a únavu. My bychom rádi aspoň trochu přispěli k uklidnění nervů. Přinášíme pár tipů na lepší spánek miminek.

 

Spánek dítěte podle věku

Vytvořit si režim s miminkem je náročný úkol, a to i proto, že v průběhu prvních tří let jeho života se potřeba spánku dítěte často mění.

Novorozenec má enormní potřebu spánku a ačkoli je každé dítě jiné, během prvních dnů života v podstatě jen jí a spí. Za 24 hodin dokáže dohromady prospat od 16 do 18 hodin.

Měsíční miminko má tuto potřebu kratší přibližně o dvě hodiny, přičemž přes den má 3 až 5 spánků, které dohromady trvají 6 – 7 hodin a v noci prospí asi 8 – 9 hodin.

Už někdy v tomto období se ale může objevit dětská kolika, tedy nadýmání bříška kvůli nezralé trávicí soustavě. Bolesti brání dítěti spát, i když je unavené, je plačtivé a nervózní. Záchranou pro miminko i jeho rodiče mohou být kapky Gas Drops.

„Je to přírodní přípravek, výtažek z vybraných biologicky kontrolovaných bylin, které pomáhají kojencům a dětem při bolestivém nadýmání a plynatosti. Konkrétně výtažek z kmínu, fenyklu a heřmánku podporuje činnost střev a uvolňování nahromaděných střevních plynů,“ vysvětlila Katarína Demetriou z farmaceutické laboratoře PharmaMKL.

 

Dobrý spánek je čím dál kratší

S přibývajícími měsíci klesá potřeba spánku dítěte. Dvouměsíční až tříměsíční ještě prospí 14 až 15 hodin během dne i noci, přičemž přes den má asi 3 spánky.

A potom se už všechno zkracuje, do půl roku bude dítě přes den spát už zřejmě jen 2krát, zato v noci by mělo prospat 10 až 11 hodin.

Přibližně ve věku 6 měsíců nastává vývojový skok, který se může projevit i na klidném spánku – změní se na přerušovaný a neklidný. Ale nemělo by to trvat dlouho.

Až do věku 3 let dítě potřebuje spát v průměru 11 hodin z 24hodinového dne. Tuto potřebu si rozkládá na den a noc, přičemž platí, že počet denních spánků klesá, ale roste jejich délka. Noční spánek se postupně ustálí na cca 11 hodinách.

 

Tabulky jsou jen pomůcka

Netřeba klesat na duchu, pokud dítě nemá spánek podle tabulek. Každý z nás je jiný, individuální. I když rozumíme, že pokud je dítě plačtivé, nespokojené, viditelně unavené a přesto nespí, je to nápor i na nervy rodičů.

Všem – dospělým i dětem mohou kromě aktivit, které jste už jako rodiče vychytali (například procházky, jízda autem) pomoci i bylinky.

U dítěte můžete vyzkoušet například bylinný přípravek Calma. Jsou to uklidňující kapky z výtažků rostlin, které podporují regulaci stresu bez toho, aby se měnila úroveň bdělosti. Přinášejí pocit klidu. „Kapky nejsou návykové, jedná se o doplněk stravy získaný z titrovaných a standardizovaných rostlinných surovin pocházejících z plodin podrobených přísné kontrole kvality, odborně smíchaný s jablečnou šťávou a fruktózou, určený na podporu uklidnění a relaxace během dne,“ doplnila K. Demetriou.

 

Pro unavené mámy

Stresovaným a unaveným mámám může pomoci čaj z třezalky tečkované, z heřmánku nebo meduňky, případně z jejich směsi.

Víme, že je nesmírně těžké dát dítě na druhou kolej a najít si čas na sebe, na uklidnění nervů a načerpání nových sil. Pokud máte jakoukoli možnost dopřát si spánek (i s pomocí bylinek) a o dítě se na pár hodin postará někdo jiný, určitě ji využijte! Protože platí, že pokud je nervózní máma, je nervózní i dítě. Jen klidná a alespoň trochu odpočatá máma dokáže být trpělivá, laskavá a zvládat všechny potřeby svého potomka.