Zimní radovánky bez nemocí: Tajemství zdravé imunity dětí

Není zimy, abychom alespoň na týden či dva nemuseli uložit své aktivní ratolesti do postele s virózou. Udržet je v chladných a vlhkých měsících zdravé, je každoroční výzva. Můžete si to však zjednodušit, pokud jejich obranný štít proti chorobám preventivně posílíte. Nestačí je „dopovat“ starým známým vitamínem C. Imunita je komplexní systém a potřebuje zocelit na několika frontách. Které základní živiny by dětem neměly chybět?

1. Vitamín C: Šampión v boji proti infekcím

  • Vitamín C, známý jako nejdůležitější nutrient podporující imunitní systém, je obvykle první volbou starostlivých rodičů – a do velké míry oprávněně. „Denní příjem vitamínu C je nezbytný nejen pro stimulaci imunity, ale i pro ochranu buněk před oxidačním stresem. V potravě ho obvykle přijímáme dost, v době, kdy musíme čelit infekcím z okolí, se však jeho příjem vyplatí navýšit,“radí Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutického laboratoře Pharma MKL. Jako ideální plod do čaje či ve výživovém doplňku doporučuje například šípky, které se na prevenci i léčbu infekcí používaly už od dávných dob.

  • „Plody šípku (Rosa canina) jsou bohaté na vitamín C a zároveň na bioflavonoidy, které zlepšují jeho vstřebávání v těle. Výrazně proto pomáhají zmírňovat příznaky nachlazení, pokud se už projeví,“dodává odbornice.

2. Vitamín D: Sluneční vitamín nejen pro zdravý vývoj

Vitamín D je dalším esenciálním složením pro podporu imunitního systému a zdravý růst dětí. Jeho význam spočívá v regulaci vstřebávání vápníku a fosforu, což je klíčové pro zdraví kostí a zubů. „Vitamín D však v těle plní i mnoho dalších funkcí, mimo jiné pomáhá modulovat imunitní odpověď,“ říká K. Demetriou. Jeho přirozeným zdrojem je slunce, které v zimních měsících vídáme méně. Druhým zdrojem jsou potraviny s jeho obsahem, jako jsou tučné ryby, rybí olej nebo vaječné žloutky.


Studie však ukazují, že vitamínu D, včetně dětí, máme v krevním séru méně, než je potřeba. Suplementace vitamínu D pro děti je alespoň během zimy nezbytná. Nedostatek vitamínu D nemá dopad jen na kosti, ale může přispět i k oslabení imunitního systému. Doporučená denní dávka podle EU legislativy je pro kojence stanovena na denní příjem 10 μg, což odpovídá 400 IU vitamínu D,“ upozorňuje odbornice.

3. Vitamín B6: Podpora energie a imunity

Vitamín B6, známý také jako pyridoxin, je klíčovým vitamínem pro metabolismus a energetickou produkci. „Vitamín B6 podporuje tvorbu energie a odolnost vůči stresu, stimuluje mozkové a nervové funkce, zlepšuje tvorbu protilátek, čímž chrání tělo před nemocemi,“ vysvětluje Katarína Demetriou účinek další posily pro obranyschopnost těla. Dostatek vitamínu B6 zajistí, že děti budou nejen zvládat pohyb na svahu nebo sáňkách, ale také se sníží šance, že nachladnou či skončí s horečkou. Tento vitamín se nachází v potravinách, jako je hovězí a kuřecí maso, ryby, banány a celozrnné výrobky. V období chřipek a nachlazení se však vyplatí jeho příjem podpořit i prostřednictvím doplňků stravy.

4. Zinek a měď: Klíčové minerály pro imunitu

Zinek a měď si možná s imunitou hned nespojujeme, ale jejich role je v tomto případě rozhodující. „Zinek a měď přispívají k normální funkci imunitního systému. Měď je potřebná pro syntézu fosfolipidů a je nezbytná pro využití vitamínu C. Zinek zase podporuje imunitní buňky a působí jako antioxidant,“ uvádí Katarína Demetriou. Pokud vaše domácnost přechází z nemoci na nemoc, odpovědí může být právě nedostatek těchto dvou minerálů, na které mnozí z nás zapomínají. Jak to napravit? Potraviny bohaté na zinek, jako jsou ořechy, semena, luštěniny, zelená zelenina nebo mléčné výrobky, byste měli dětem do stravy zařadit na denní bázi.

Rady na podporu imunity dětí:

Vitamíny a minerály: Dbejte na to, že výživové doplňky nenahrazují zdravou a pestrou stravu, své uplatnění najdou v případě zvýšené potřeby posílení imunity.

Probiotika: Podporují zdravý střevní mikrobiom, který je základem imunity, měla by být každodenní součástí stravy dětí.

Pohyb na čerstvém vzduchu: Každý den by mělo dítě strávit dostatek času - alespoň 30 minut - na čerstvém vzduchu, i když je chladněji. Pozitivní účinky kontrolovaného vystavení chladnému vzduchu jsou vědecky dokázané.

Dostatek tekutin: Pití se v zimě podceňuje, ale i malé dítě by mělo denně vypít alespoň pět pohárů čisté vody nebo neochuceného čaje.

Hygiena rukou: Po každém použití toalety, příchodu z venku, před jídlem a po jídle veďte děti k umývání rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou po dobu alespoň 60 sekund.